Make your own free website on Tripod.com

İşletim sisteminin Yeniden Kurulması

Bir işletim sisteminin bilgisayara kurulabilmesi için o bilgisayarda bulunan harddiskin formatlanması(biçimlendirilmesi gerekmektedir. Her işletim sistemi kendine ait bir dosya sistemi kullanır. Biçimlendirme Harddisk yüzeyinin kurulacak işletim sisteminin dosya biçimine dönüştürülmesi işlemine denir. Biçimlendirme işlemi esnasında harddiskte bulunan bütün dosyalar silinir. Her işletim sisteminin kendine ait dosya sistemleri vardır.

Örnek: Windows 98, Windows ME, Windows XP FAT dosya sistemi, Windows NT, Windows 2000 NTFS dosya sistemi, Linux İşletim sistemi ext2 dosya sistemlerini kullanır

Harddsiki biçimlendirmek için bilgisayarı bir disket yada CD yardımıyla Boot etmemiz gerekir. Bu aygıtların yardımıyla gerekli komutları çalıştırarak biçimlendirme işlemini gerçekleştirebiliriz. İşletim sistemi kurulu olmayan harddiski çalıştırmak istediğimizde Bios hata verecektir. bunun için Bios'ta bulunan boot ayarlarından boot sırasını hangi aygıttan başlatılacaksa ona göre ayarlanması gerekmektedir. Her işletim sisteminin kendine ait bir başlangıç disketi bulunur bu disketleri kullanarak da bilgisayarı başlatıp sistemi tekrar kurmak mümkündür. Windows 98 Başlangıç disketinde sistemin yeniden kurulması için gerekli Dos komutları ve CD sürücünün tanımlanabilmesi için gerekli dosyalar bulunur.

Win 98 başlangıç disketini kullanarak bilgisayarı başlattığımızda 3 seçenek bulunur

1- Bilgisayarımı CD-ROM desteği ile başlatın

2- Bilgisayarımı CD-ROM desteği olmadan Başlat

3- Bilgisayarımı Windows 98 CD'sinden başlat

Eğer sistemi CD-ROM kullanarak başlatacaksak birinci seçeneği seçmemiz gerekir.

Birinci seçenekle bilgisayar başlatıldığında ekranda

A:\>

şeklinde bir görüntü oluşur. Buradaki komut satırından  biçimlendirme ve sistemi kurma işlemlerini gerçekleştirebiliriz. Eğer hardiskimiz tek parça ise CD-ROM sürücüsü E harfi ile temsil edilecektir.

Windows 98 başlangıç disketi harddiski FAT dosya sistemi olarak biçimlendirir. Biçimlendirme işlemi için komut satırına

A:\>format c:

Yazıp Enter tuşuna basarız. burada C Harddiski temsil etmektedir. Format ise biçimlendirme işleminin komutudur. C bölümünü biçimlendirebilmek için C sürücüsünün dışında bir sürücüde bulunmamız gerekmektedir. (Örn. A, E vs.) bu komutu verdikten sonra bir uyarı mesajı gelecektir. Burada biçimlendirme yapmak istediğimizden emin olup olmadığı sorulacaktır burada biçimlendirmeye devam etmek istiyorsak E harfine basarak biçimlendirme işlemine devam edebiliriz. Biçimlendirme işlemi bittiğinde bizden maksimum 11 karakterlik bir etiket isteyecektir. Burası boş bırakılabilir. Bu işlemde bittikten sonra biçimlendirme işlemi bitmiş demektir.

 

Mehmet BİNGÖL

Bilgisayar Öğretmeni