Make your own free website on Tripod.com

 

Sunuş

Atatürk

Okulumuz

Etkinlikler

 Kurslar

  Rehberlik

OGYE

  Kütüphane

  Çorum

Yönetmelikler

  World Link  

Bize Ulaşın

Basında Biz

     

 

 

PERSONEL:      Md.Yrd. Namık AKDAĞ

                       Türk Dili Ve Edebiyat Öğretmeni : Rasim KÜTÜK

                       Türk Dili Ve Edebiyat Öğretmeni : Leyla UYSAL

Okulumuz Kütüphanesi ve Görevli Öğretmen Rasim KÜTÜK

        Genel Bilgi : Kütüphanemiz okulumuzun ikinci katında hizmet vermektedir.Kütüphanemiz okuma salonu ve kitap araştırma salonu olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kitap araştırma bölümünde öğrencilerimize kolaylık sağlamak amacıyla her kitap, konusuna göre ayrılmış ve rafların üzerine yazılmıştır.

        Çalışma Saatleri :  8.30 – 15.00

        Öğrencilerimizin Kütüphanemizden Yararlanma Koşulları : Okulumuzun tüm personeli ve öğrencileri, kütüphanemizin doğal üyesi olarak kabul edilir. Kütüphanemizin çalışma saatleri içerisinde sorumlu öğretmen ve nöbetçi öğrenci kütüphanemizden yararlanmak isteyen üyelerimize yardımcı olmaktadır. Ödünç kitap almak isteyen öğrenci nöbetçi öğrenciye istenilen kayıt bilgilerini yazdırdığı vakit kitap almaya hak kazanacaktır. Öğrenci kitabı aldığı günden itibaren on beş gün içerisinde kitabı geri getirmek zorundadır. On beş gün içerisinde kitabı okuyamayan öğrenciler aynı kitabı tekrar kayıta sokarak alabilirler.

Kütüphanemizden Yararlanan Okulumuz Öğrencileri

 

KÜTÜPHANELERİMİZ

        Bana göre kütüphane ki kitaplar tek beden olarak mükemmel, kusursuz bir insan oluştururlar. Bu insan öyle bir hafızaya sahiptir ki cevabını veremeyeceği soru yoktur.Özgürlük nedir?Özgürlüğü nasıl kazanabilir veya nasıl kaybedebilirim? Eşitliğin, adaletin ,egemenliğin, ne olduğunu nasıl anlayabilirim? Sevinci, mutluluğu, acıyı, kederi nasıl paylaşabilirim? Geçmişime duyduğum özlemi nasıl giderebilirim?Geleceğimi aydınlatacak olan mumu nasıl yakabilirim?Bu ve bunun gibi binlerce sorunun cevabını eminim net, objektif bir şekilde sadece kütüphanelerde bulabiliriz.

       Her kitap yeni bir yaşam, yeni bir hayattır.Kitaplar okuyucuya belki de hiç duymadığı, hiç görmediği bir yaşam, bir mutluluk, bir hüzün, bir kıvanç kazandırır.Eğer kitapların sevgisini bir defa olsa dahi doyumsuzca yaşamışsak, onları bir daha kendi başlarına kaldığını görmek bizleri derinden yaralayacaktır.Çünkü onlar ilgi, dost bekleyen belki bir yaşlı, belki de küçük bir çocuktur.Tek bu yolla onların dünyadaki en büyük zenginliklere sahip olduklarını ve yine bu hayatta ki en büyük mirasçı olduklarını anlayabiliriz.

        Hayatını devam ettiren her canlı yada cansızın barınacağı, ev diyeceği, ihtiyaçlarını gidereceği bir yerler vardır.İnsanların evleri, hayvanların yuvaları, kitapların da kütüphaneleri vardır.Kütüphaneler acıkanlar için yemek, susayanlar için sudur.Ben kütüphaneye giren insanları içine eşya konulmamış boş bir eve benzetirim.Çıkarken ise kendi isteklerine göre evlerini eşyayla donatmış olarak görürüm onları.

        Teknoloji sayesinde bugün her istediğimiz kitaba sanal ortamda ulaşabiliriz. Fakat hiçbir  sanal ortam kitapların o eşsiz kokusunu, sayfa seslerinin ve rafların bize hissettirmiş oldukları o sıcaklığı veremez.  

        Kitapların bize miras olarak bıraktıklarını hem anlayıp hem de anlatabilirsek ne mutlu bize. Kitapları hem anlamak , hem de anlatmak için şu soruları mutlaka kendimize sormamız gerekiyor.

    1. En son ne zaman kitap okudum?

     2. Hangi tür kitapları okumayı seviyorum? 

     3. Hangi şartlar altında kitap okuyabiliyorum?

      4. En son ne zaman kütüphaneye gittim?

      5. Beni kitap okumaya ilk teşvik eden kimdi?

     6. Kitap okuyanla, kitap okumayanın arasındaki farkı görebiliyor muyum?

     7. “ Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.” sözüne inanıyor muyum?

     8. Kitap okumayı bir zaman kaybı olarak mı görüyorum?

    9. Kitabı elime aldığımda ilk dikkatimi çeken şey ne?

  10. Aşağıdaki sözün devamını getirebiliyor muyum?

    “ Kitapsız büyüyen çocuk……………………..”

 

                                                                                              Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni

                                                                                                                Rasim KÜTÜK

                                                 

 

 

 

 

 

Ana Sayfa | Sunuş | Atatürk | Okulumuz | Etkinlikler | Kurslar | Rehberlik |  OGY

Kütüphane | Çorum | Yönetmelikler | World Link | Bize Ulaşın | Basında Biz

 

corumticaretmeslek@ttnet.net.tr